Når der ikke er plads til en elevator i hovedtrappen eller bagtrappen, kan en udvendig elevator være den løsning, der gør en etageejendom brugbar for langt flere mennesker. A/S A. P. Botved projekterer, indbygger og servicerer udvendige elevatorer til eksisterende ejendomme i hele Danmark, så I får en løsning, der passer til både bygningen, beboerne og de gældende krav.
Hos A. P. Botved får I ikke kun selve elevatoren. Vi samler besigtigelse, projektering, myndighedsforhold, montage og løbende service i én proces, så det bliver lettere for jer at komme sikkert fra første idé til færdig installation med fast pris og tydeligt ansvar.
Udvendig elevator til etageejendom, når hovedtrappe og bagtrappe ikke har plads
En udvendig elevator er typisk den rigtige vej, når en indvendig løsning ikke kan lade sig gøre. A. P. Botved etablerer elevatoren i en skakt uden på facaden, så ejendommen kan få niveaufri og mere tilgængelig adgang uden at presse en løsning ind på for lidt plads.
Det gør en mærkbar forskel i hverdagen for ældre beboere, gangbesværede, kørestolsbrugere og alle, der har svært ved trapper. For jer som forening eller ejer betyder det også en mere fremtidssikret ejendom, hvor flere kan blive boende længere.
“A/S A. P. Botved har indbygget elevator-lifte i etageejendomme i mere end 40 år.”
A. P. Botved arbejder med udvendige elevatorer som en af de centrale indbygningsmuligheder i eksisterende etageejendomme, og i nogle bygninger er det ganske enkelt den bedste eller eneste realistiske løsning. Botved oplyser også, at en lejlighedsværdi typisk vurderes at kunne stige med 8 til 12 % ved etablering af elevator, selv om den konkrete effekt altid afhænger af ejendom, beliggenhed og marked.
A. P. Botved projekterer facadeelevator med gangbro, altan eller svalegang
En udvendig elevator fra A. P. Botved kan tilpasses den måde, jeres ejendom faktisk fungerer på. Adgangen kan etableres som direkte adgang eller via gangbro, altan eller svalegang, så elevatortårnet kobles på bygningen dér, hvor det giver bedst mening i praksis.
“A. P. Botved kan udføre et udvendigt elevatorprojekt fra minimum 1,1 x 1,4 m, så løsningen kan leve op til tilgængelighedskrav.”
Det giver jer flere muligheder, når facaden, gårdrummet eller adgangsetagen sætter rammen. A. P. Botved projekterer udvendige elevatorskakte i blandt andet glas, stål, sten og andre materialer, så løsningen kan tilpasses både arkitektur, lysforhold, indkig, vedligeholdelse og budget.
Adgangen kan typisk løses på flere måder, afhængigt af bygningen:
- Direkte adgang fra etage til elevator
- Adgang via gangbro mellem bygning og elevatortårn
- Adgang fra altanløsning
- Adgang fra svalegang
Når vi vurderer jeres ejendom, ser vi ikke kun på, om elevatoren kan være der. Vi ser på, hvordan beboerne kommer ind og ud i hverdagen, hvordan dørløsninger og repos fungerer, og hvordan elevatoren opleves som en naturlig del af ejendommen.
Fast pris på udvendig elevator med myndighedshåndtering, montage og service
Udvendige elevatorer skal projekteres med fokus på både tilgængelighed og sikkerhed. A. P. Botved hjælper med at afklare krav til blandt andet type 2-elevator eller tilsvarende tilgængelighed efter DS/EN 81-70, niveaufri adgang i stueplan og de særlige forholdsregler, der gælder for elevatorer udsat for vejrliget.
“Hos A. P. Botved får I fast pris, fuld processtyring og én leverandør fra første besigtigelse til service.”
Det betyder, at I ikke selv skal koordinere mellem flere parter for at få styr på projektet. Vi tager ansvar for sammenhængen mellem bygning, elevator, adgangsforhold og installation, så risikoen for dyre misforståelser og forsinkelser bliver mindre.
Et udvendigt elevatorprojekt hos A. P. Botved omfatter typisk disse trin:
- Besigtigelse og vurdering af pladsforhold, facadeplacering og adgangsform
- Projektering af elevatortårn, adgangsetager og tilslutning til ejendommen
- Afklaring af myndighedskrav, tilgængelighed og sikkerhed
- Montage, idriftsættelse og aflevering
- Løbende service og vedligeholdelse efter installation
Fast pris gør det nemmere for jer at tage beslutning på et oplyst grundlag. I ved, hvad projektet omfatter, hvem der har ansvaret, og hvordan forløbet er tænkt fra start.
Udvendig elevator fra A. P. Botved til andelsforeninger, ejerforeninger og administratorer
A. P. Botved hjælper boligejere, andelsforeninger, ejerforeninger, ejendomsadministratorer og ejere af bolig- og erhvervsejendomme, der vil gøre en eksisterende bygning mere tilgængelig. Vi arbejder også med offentlige og private kunder, hvor adgangsforholdene skal forbedres for brugere med nedsat bevægelighed.
En udvendig elevator er ofte det rigtige valg, når:
- Der ikke er plads til elevator i hovedtrappe eller bagtrappe
- I vil bevare mest muligt af den eksisterende indvendige bygningsstruktur
- Beboere eller brugere har behov for lettere og tryggere adgang til etagerne
- Ejendommen skal være mere attraktiv og anvendelig på længere sigt
For administratorer og bestyrelser er det også vigtigt, at processen er styrbar. A. P. Botved leverer en alt-i-en-løsning, som gør det lettere at kommunikere klart til beboere, ejere og beslutningstagere undervejs i projektet.
Rådgivning om udvendig elevator i eksisterende bygninger fra Mads Peter Poulsen
Når I skal vælge løsning, er erfaring med ældre ejendomme afgørende. Mads Peter Poulsen har arbejdet med elevatorer, stolelifte og tilgængelighed i mere end 20 år og har rådgivet hundredvis af boligforeninger, virksomheder og private om valg af den rette liftløsning.
Som direktør i Botved arbejder Mads Peter Poulsen dagligt med projektering, myndighedskrav og installation af elevatorer og lifte i hele Danmark. Han er særligt specialiseret i bagtrappeelevatorer, stolelifte og tilgængelighedsløsninger i eksisterende bygninger, og den viden er værdifuld, når en udvendig elevator skal tilpasses en konkret facade, adgangsetage og beboersituation.
For jer betyder det mere præcis rådgivning tidligt i forløbet. A. P. Botved hjælper med at afklare, om en udvendig elevator faktisk er den rigtige løsning, eller om en anden elevatorplacering vil give bedre adgang, lavere indgreb i bygningen eller en mere hensigtsmæssig drift.
Efter installationen står A. P. Botved også for service og vedligeholdelse. Det giver en mere driftssikker løsning og en tydelig kontakt, hvis der opstår spørgsmål om drift, eftersyn eller løbende brug.
Få afklaret om en udvendig elevator passer til jeres ejendom
Hvis I overvejer en udvendig elevator til en etageejendom, er det første rigtige skridt en konkret vurdering af pladsforhold, adgangsform og krav til tilgængelighed. A. P. Botved kan gennemgå jeres ejendom og vise, om den bedste løsning er et elevatortårn på facaden med direkte adgang, gangbro, altan eller svalegang.
Kontakt A. P. Botved, hvis I vil have en realistisk vurdering, en fast pris og et samlet projektforløb, der gør det lettere at skabe tryg og tilgængelig adgang for beboere og brugere.
